Committee Members

Under the Justice and Security Act 2013, Members of the Intelligence and Security Committee of Parliament hold office for the duration of a Parliament and therefore vacate their posts upon the dissolution of Parliament. The new Committee will be appointed after the 2019 General Election.

Members are appointed by the Houses of Parliament (having been nominated by the Prime Minister in consultation with the Leader of the Opposition). The Chair of the Committee is elected by its Members.




Former members of the ISC

2017-2019 Parliament

The Rt Hon. Dominic Grieve QC MP (Chair)
The Rt Hon. Richard Benyon MP
The Rt Hon. Ian Blackford MP (until April 2019)
The Rt Hon. Caroline Flint MP
The Rt Hon. David Hanson MP
Stewart Hosie MP (from April 2019)
The Rt Hon. the Lord Janvrin GCB GCVO QSO
The Rt Hon. Kevan Jones MP
The Most Hon. the Rt Hon. the Marquess of Lothian QC
The Rt Hon. Keith Simpson MP

2015-2017 Parliament

The Rt Hon. Dominic Grieve QC MP (Chair)
The Rt Hon. Richard Benyon MP (from October 2016)
The Rt Hon. Sir Alan Duncan KCMG MP (until July 2016)
The Rt Hon. David Hanson MP (from October 2016)
The Rt Hon. George Howarth MP (until October 2016)
The Rt Hon. the Lord Janvrin GCB GCVO QSO
The Most Hon. the Rt Hon. the Marquess of Lothian QC
The Rt Hon. Fiona Mactaggart MP
The Rt Hon. Angus Robertson MP
The Rt Hon. Keith Simpson MP
The Rt Hon. Gisela Stuart MP

2010-2015 Parliament

The Rt Hon Sir Malcolm Rifkind MP (Chair)
The Rt Hon. Hazel Blears MP
The Rt Hon. Lord Butler KG GCB CVO
The Rt Hon. Sir Menzies Campbell CH CBE QC MP
The Rt Hon. Paul Goggins MP (until January 2014)
Ms Fiona Mactaggart MP (from May 2014)
Mr Mark Field MP
The Rt Hon. George Howarth MP
Dr Julian Lewis MP
The Most Hon. the Rt Hon. the Marquess of Lothian QC

2005-2010 Parliament

The Rt Hon. Paul Murphy MP (Chair) (until January 2008)
The Rt Hon. Margaret Beckett MP (Chair) (from January 2008 to October 2008)
The Rt Hon. Dr Kim Howells MP (Chair) (from October 2008)
The Rt Hon. Michael Ancram QC MP (from January 2006)
The Rt Hon. James Arbuthnot MP (until January 2006)
The Rt Hon. Sir Alan Beith MP (until October 2008)
The Rt Hon. Sir Menzies Campbell CBE QC MP (from October 2008)
Mr Ben Chapman MP
The Rt Hon. Lord Foulkes of Cumnock (from February 2007)
The Rt Hon. George Howart MP
The Rt Hon. Michael Mates MP
Mr Richard Ottaway MP
Baroness Ramsay of Cartvale (until February 2007)
Ms Dari Taylor MP 

2001-2005 Parliament

The Rt Hon. Ann Taylor MP (Chair)
The Rt Hon. Lord Archer of Sandwell QC
The Rt Hon. James Arbuthnot MP
The Rt Hon. Kevin Barron MP
The Rt Hon. Alan Beith MP
The Rt Hon. Alan Howarth CBE MP
Mr Michael Mates MP
The Rt Hon. Joyce Quin
The Rt Hon. Gavin Strang MP

1997-2001 Parliament

The Rt Hon. Tom King CH MP (Chair)
The Rt Hon. Lord Archer of Sandwell QC
The Rt Hon. Alan Beith MP
Ms Yvette Cooper (until October 1999)
The Rt Hon. Barry Jones MP
Mr Kevin Barron MP
Mr Dale Campbell-Savours MP
Mr Michael Mates MP
Mr Allan Rogers MP
Ms Rosie Winterton MP (from January 2000)

1992-1997 Parliament

The Rt Hon. Tom King CH MP (Chair)
The Rt Hon. Lord Blaker KCMG (from April 1996)
The Rt Hon. Lord Howe of Aberavon QC (until March 1996)
The Rt Hon. Alan Beith MP
The Rt Hon. Dr John Gilbert MP
The Rt Hon. Sir Archibald Hamilton MP
Mr Barry Jones MP
Mr Michael Mates MP
Mr Allan Rogers MP
Sir Giles Shaw MP